Zespół Szkolno-Przedszkolny w Bolimowie

tel. sekretariat - 46 838 03 10,  46 888 90 04,

tel. dyrektor    - 46 888 90 05,  510 860 897

zsp@bolimow.pl

Rozliczenie projektu „Mali obserwatorzy przyrody- ogródek przedszkolny”

W miesiącu maju i czerwcu 2019 w Przedszkolu w Bolimowie realizowaliśmy projekt edukacyjny „Mali obserwatorzy przyrody- ogródek przedszkolny”. W realizację projektu zaangażowały się dzieci uczęszczające do naszego przedszkola, nauczyciele, pracownicy i rodzice dzieci. Realizacja projektu była zaplanowana i odbywała się wg poniższego harmonogramu:

1. Zaplanowanie przez pracowników przedszkola i przedstawicieli rady rodziców roślin do posadzenia w ogródku przedszkolnym i wybór roślin.
  2. „Mali obserwatorzy przyrody”- zajęcia terenowe dla dzieci, obserwowanie przyrody: roślin, owadów, ptaków w niedalekiej odległości od przedszkola, wykorzystanie lup, lornetek.
  3. Sadzimy ogródek przedszkolny- wspólne działania pracowników i rodziców, sadzenie roślin kupionych za środki pozyskane podczas realizacji projektu, udział dzieci w obserwacji działań pracowników przedszkola i rodziców, wyjaśnienie jak należy sadzić rośliny.
  4. „Co jest roślinom potrzebne do życia?”- zajęcia terenowe w nowym ogródku przedszkolnym, nauka dbanie o rośliny, podkreślenie ich różnorodności.
  5. Informacja o projekcie na stronie internetowej Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Bolimowie, facebooku  Przedszkola w Bolimowie, w prasie lokalnej.

We wrześniu 2018 nasze przedszkole zmieniło lokalizację i mieści się teraz w budynku szkoły. Brakowało nam otoczenia zieleni i ogródka, który mieliśmy w poprzednim miejscu.  Pod koniec września razem z dziećmi założyliśmy mały ogródek, który tak naprawdę można nazwać grządką. Posadziliśmy rośliny ozdobne, które od wiosny obserwowaliśmy. W kąciku przyrody wysieliśmy nasiona aksamitek i poziomek, zrobiliśmy też sadzonki popularnych pokrzywek, by  ozdobić nimi ogródek przedszkolny. Kiedy otrzymaliśmy dotację w konkursie „Małe granty dla zrównoważonego rozwoju” z Eko- Unii przystąpiliśmy do pracy. Zaplanowaliśmy miejsce dla roślin i wspólnie z rodzicami i pracownikami przedszkola posadziliśmy je. Przedszkolaki bardzo zaangażowały się w sadzenie roślin. Z dużym zapałem pomagały dorosłym. Nosiły rośliny i ustawiały we właściwym miejscu, wybierały chwasty z ziemi, woziły taczkę, grabiły i podlewały drzewka. Przy okazji tych prac poznały nazwy roślin, sposób, w jaki trzeba sadzić rośliny i zasady ich pielęgnacji. Teraz nasz ogródek zmienił swoje oblicze. Zintegrował całą społeczność przedszkolną. Posłuży wszystkim na długie lata i z każdym kolejnym rokiem będzie piękniejszy. Ostatnim etapem było poinformowanie w mediach o naszym projekcie. W tygodniku „Głos Skierniewic i okolicy” dwukrotnie ukazała się informacja o naszym projekcie- raz o uzyskanej dotacji, drugi raz o wykonanych pracach. Na bieżąco informowaliśmy również na facebooku przedszkola o realizacji zadań. Informacja ukazała się również na stronie internetowej Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Bolimowie. Na ogrodzeniu ogródka umieściliśmy baner informujący o tym, jakie było źródło finansowania naszego projektu.